İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavisini Nerelerde Yaptırabilirim ?

En başta muayeneyi yapan hekim çok önemlidir. Tercihen proktoloji masasında hasta diz-dirsek pozisyonunda yatırılır. Bu pozisyonda dış ağız çok rahat görülür. Bundan sonra bir stile yardımıyla fistül yolu bulunmaya çalışılır. Bunda dikkat edilecek konu stile ile yalancı yollar yaratmamaktır. Bazen de dış ağızdan itibaren fistüller dallanıp budaklanır. Bu dallanıp budaklanmayı haritalamak gerekir. Çünkü dış ağızdan içeri doğru fistül trasesinin nasıl bir yol izlediği bilinmezse tedavi başarısız olacaktır. Bazı fistüllerin doğru bir eksen şeklinde trase izler anal kanala doğruda açılır. Bazıları ise anüs çevresinde dolanır, bir ark çizerek anal kanala açılır. Bu arada anüs çevresindeki kasların fistülle ilişkisi bulunmaya çalışılır.

2.önemli konu hastanın crohn veya colitis ülseroza gibi iltihabi bir hastalığı var mı? İçeride tümöral bir oluşum olabilir mi ? Bunların araştırması yapılır. İltihabi bir hastalık veya kanser yönünden en azından bir rektoskopi yapılır. Kuşkulu bir durum görülürse mutlaka biopsi alınır.

Hastanın sorgusunda daha önce fistül nedeni ile bir ameliyat geçirmiş mi? Eğer ameliyat geçirdiyse anal kaslara zarar verilmiş mi? Hastada gaz-gaita tutamama gibi bir durum var mı, hastanın anal fonksiyonlarının durumu nasıl? Gibi sorular sorulmalıdır. Böylece anal fistül tanısı tam ve ayrıntılı olarak konur.

Bundan sonra hastaya MR çektirilip fistülün sfinkterlerle ilgisi, fistül yolunda apse olup olmadığı, atnalı fistül şekli var mı, araştırılır. Bu amaçla endoanal ultrasonografite kullanılabilir. Bunda sfinkter kaslarının durumu daha iyi gözlemlenir. Özellikle daha önce apse olmuş hastalarda bu durum çok önemlidir.

Fistül tanısı tam konulduktan sonra yapılacak tedaviye geçilir. Bu arada tedaviye cevap kişiden kişiye değişmektedir. Anal fistüller tedavi edilmezse kendiliğinden iyileşmez. Tedavi edilse bile çoğu vakada başarı şansı %80’ni geçmez. Kişinin anal bölgesindeki bağışıklık yanıtının güçlü olması, anal bölgede bakterilerin çok fazla barınmaları nedeniyle anal fistüller inatçı olarak seyrederler. Anal fistüller tedavi edilmezse zaman içinde apseleşebilir, yeni fistüller dallanıp budaklanmalar yaratabilir.

Bu yüzden fistül tedavisi zor bir tedavidir. Uzmanlık ister. Fistül saptandığında fistül haritası iyi çıkarılmalı, anüsdeki yerine, anüs kaslarıyla olan ilişkisine göre hastaya en uygun yöntem bulunmalıdır. Yanlış yapılacak bir uygulama 2.operasyonuda zora sokacaktır.

Her dalda olduğu gibi tıpta da spesifik küçük uzmanlık alanları oluşmuştur. Bilgi birikimi arttıkça hekimlerin tüm tıp uygulamalarını bilme ve gerçekleştirme şansları kalmamaktadır. Fistül konusunda proktoloji uzmanları ilgilenmektedir. Op. Dr. Altan Karan 37 yıllık deneyimi olan bir proktologdur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi