İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Açık bir yarası olmaması dokuya fazla zarar vermemesine rağmen fistülde lazer ameliyatlarında sonrada hastaların dikkat etmesi gereken konular vardır. Anal fistül ameliyatında sonra hastaların beslenme şekline dikkat etmesi, dışkılama sonrası yapması gereken durumlar vardır. Lifli gıdalar yemek ve bol su tercihen günde 3 litre su içmek fistül ameliyatı sonrası son derece önemlidir.

Anal bölge ameliyatlarından sonra dışkılama sonrası mutlaka oturma banyoları yapılmalıdır. Sıcak su buradaki sfinkter dediğimiz adalelerde gevşemeye ve anüs basıncının düşmesine neden olur. Lazer ile fistül kapatma operasyonundan sonra anal bölgedeki basınç yüksek olmamalıdır. Yüksek olursa iç delikten tekrar dışkı, gaz gibi materyal gelebilir.

Oturma banyosu sonrası anüs bölgesi yumuşak bir tuvalet kağıdıyla veya saç kurutma makinası ile kurulanmalıdır. Sert tuvalet kağıdı ile yapılan makat temizliği ciddi bir tahrişe zemin oluşturabilir. Ayrıca makat temizliğinde ıslak mendil de kullanılabilir.

Hastalar tuvalette uzun zaman geçirmemelidir. Tuvalette kalınan süre 5 dakikayı aşmamalıdır. Tuvalette fazla ıkınmamalıdır. Ikınma bu bölgedeki basıncı artıran en büyük faktördür. Tuvalette gazete okunmamalı, cep telefonu ile uğraşmamalıdır. Alaturka tuvaletler klozetli tuvaletlere göre daha iyidir. Dizler karına baskı yaparak daha rahat dışkılamayı sağlamaktadırlar.

Her ameliyatta olduğu gibi lazerle dokuya ne kadar az zarar verilmiş olsa da yara iyileşmesi için belli bir süre geçecektir. Yaranın iyileşmesinde hastalığın evresi, fistülün uzunluğu, at nalı şeklinde olup olmadığı, fistül yolunda rezidü apse olup olmadığı, fistülün yan yollarının olup olmadığı önemlidir. Hastanın yara iyileşmesini etkileyecek diyabet gibi sistemik bir hastalığı olması, kortizon kullanması, kemoterapi görmesi, karaciğer hastalığı olması ameliyat bitiminde dokuların canlılığı ve kanlanması gibi birçok faktör yara iyileşmesini etkiler.

Lazerle fistül ameliyatından sonrada oturma banyoları şarttır. Hastanın korku nedeniyle dışkılamasını ertelememesi gerekir. Hasta sabah-akşam bir leğene ılık su koyarak 10 dakikayı geçmeyecek şekilde oturma banyosu yapar. Suyun sıcaklığı için hasta dirseğini suyun içine koyar ve yakmaması gerekir. Hasta bu işlemi duş başlığını bu bölgeye tutarakta yapabilir. Haftada 1 doktor kontrolü şarttır. Deniz suyu da yararlıdır. Denize girme olanağı olmayan hastalar oturma banyosu yapılan suyun içine deniz suyu ekleyebilirler.

Ameliyattan sonraki 4-6 hafta makattan aralıklarla sarı renkli, sümüksü bir salgı gelebilir. Bu durum lazer ameliyatlarında çok az görülür. Bu akıntının sürmesi ıslak makat oluşturur. Bu da makatta tahrişe ve dermatite yol açar. Bu da fistül ağzının açılmasına yol açabilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi