İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedaviside Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fistül tedavisinde başarı şansı çok iyi olmadığından hastaların fistülden korunması daha önemlidir. Fistülleri yaratan olay bu bölgede oluşan apselerdir. Apselerde anüsün kayganlığını sağlayan bezlerin iltihaplanmasından kaynaklanır. Apselerin erkenden cerrahi olarak drene edilmesi fistül oluşumunu büyük ölçüde önler. Erken drene edilmeyen apseler kendiliğinden açılarak çeşitli derecelerde apselerin olmasına neden olmaktadır.

Fistül tedavisini mutlaka bir proktolog yapmalıdır. Basit perianal fistüllerde anüs kaslarını kesme olasılığı olmadığı için yapılacak bir fistülotomi ameliyatı %95 başarı ile sonuçlanacaktır.

Fistüllerin yapılan haritalanmasında komplike olduğu saptanırsa mutlaka kişiye özgü en uygun yöntem bulunup uygulanmalıdır.

Komplike fistüllerde uygulanan yöntemlerden biri seton uygulamasıdır. İp, naylon, misina gibi ipliksi bir materyal fistülün iç ve dış delikleri arasına geçirilir. Setonlar crohn hastalarında da uygulanabilir. Gevşek seton denilen yöntem uygulanır ve çok uzun süre hastalarda kalır. Bu yöntem fistülün tekrar apseleşmesini önler. Fakat fistülün  tamamen ortadan kaldırmaz. Fistülün kurutulmasında kesici seton denilen teknik kullanılır. Bu teknikte ise amaç anüs çevresindeki kaslara zarar vermemektir. Zaman içinde iyileşme seton yardımıyla olur. Hasta her ay gelir. Seton sıkılır. Her sıkmada sfinkterler bir miktar kesilir. Setonun birden fazla sıkılma ihtiyacından ötürü ağrı oluşabilir. Ayrıca setonun anüs kaslarına zarar verme olasılığıda vardır. Bu etkileri minimuma indiren elastik setonlar kullanılabilir.

Günümüzde uygun vakalarda lazerle fistülopeksi işlemi uygulanmaktadır. Bu yöntem gevşek seton uygulaması ve apse ortadan kaldırılmış vakalarda da uygulanmalıdır. Lazerle tüm fistül traktı koagüle edilmektedir. Başarı oranı %80 kadardır.

Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın fistül ameliyatlarından sonra hastaların dikkat etmesi gereken konular vardır. Hastalar operasyon sonrası en az 1 ay oturma banyoları yapmalıdır. Her gün sabah akşam 10 dakika süre ile ılık su içine oturulur. Bunun sonucu anüs adelelerinde gevşeme olur. Anal basınç düşer ve fistülün tekrarlanması önlenir. Kan dolaşımı rahatlar, hasta  daha rahat dışkılar.

Hastalar diyetlerine çok dikkat etmelidir. Posa bırakan diyette beslenme dışkılamayı kolaylaştıracak ve kabızlığı önleyecektir. Yeşil ve kuru sebze, lifli gıdalar, bol meyve tüketilmelidir. Çay, kahve, kola özellikle mayalı içecekler, sade makarna, sade kırmızı et gibi posasız ürünler kısıtlanmalıdır. Bunlar kısıtlanırsa sert dışkı ve kabızlık ortadan kalkar.

Her sabah kahvaltı sonrası hastalar tuvalete gitmelidir. Hep aynı saatte tuvalet ihtiyacının giderilmesi bağırsağın bioritmik düzenini sağlar. Kabızlık ortadan kalkar.

Tuvalette ıkınılmamalıdır. Ikınmak anüs içindeki basıncı arttırır. Fistülün iç ağzına fazla yük getirir. Buda nükslere yol açabilir. Tuvalette fazla zamanda harcamamalıdır. Ortalama tuvalet süresi 5  dakikayı geçmemesi gerekir.

Diyetten baharatlı gıdaları çıkarmak gerekir. Özellikle acı yemek anüs kaslarında spazma yol açmaktadır. Fistül tedavilerinden sonra bunlara dikkat edilirse sorun daha kısa zamanda çözülecektir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi