İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Komplike olan fistüllerde yani anüs kaslarını kesen fistüllerde günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Dokuya fazla zarar vermemesi, 3mm’nin altındaki dokuları etkilememesi nedeniyle günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Fistül tedavisinde kullanılan lazer probu 360° ısı verir. Tekrarlayan fistüllerde rahatlıkla kullanılabilir. Lazer fistül içindeki iç çeperi eritir. Buradaki proteinler erir ve bunlar soğuduklarında fistül yolunu tıkar. Fistül içindeki enfeksiyona neden olan mikroorganizmalarda ölür. Burada dikkat edilmesi gereken fistül yolunda bir apse odağı olmasıdır. Apse varsa apse içindeki mikroorganizmalar bu ortamda hızla ürerler ve fistülün tekrarlamasına neden olurlar. Operasyon öncesi çektirilen MR’ larda bazen fistül yolundaki apseler görünmeyebilir. 1cm çaptan daha küçük apseleri görmek çok zordur.

Lazer ile fistül kapatılması operasyonu genel veya spinal anestezi altında yapılır. Tercihen proktoloji masası kullanılmalıdır. Dış delikten sokulan bir stile ile iç delik bulunur. Bazı vakalarda dış delikten verilen metilen mavisi iç deliğin bulanmasını kolaylaştırır. İç delik bulunduktan sonra bir ekartör yardımıyla iç deliğe bir askı sütürü konur. Bunun önderliğinde iç delik çevresindeki granülasyon dokusu elektrokoterle kesilerek çıkarılır. Sonra dış delikten sokulan bir ince küret yardımıyla fistül yolu kürete edilir. Bu arada MR’da görülmeyen bir apse odağı varsa oda kürete edilmiş olur. Bu işlemden sonra lazer probu dış delikten sokulur iç deliğe kadar ilerletilir. Tüm fistül yolu yakılarak kapanması sağlanır. Prob tekrar tekrar fistül içinde ilerletilerek yolun tamamen yandığından emin olmak gerekir. Bu yakma işlemi tamamlandıktan sonra daha önce açılmış iç delik internal sfinkter düzeyinden emilebilir bir dikiş materyali kullanılarak kapatılır. Operasyona son verilir.

Operasyon sonrası hasta 1 gün süre ile hastanede tutulur. Anesteziye bağlı bir komplikasyon olmamasına dikkat edilir. İdrar retansiyonu olursa sonda takılır. Ağrıları için analjezikler verilir.

Bu operasyonda geniş bir yara olmadığı için ciddi bir yara bakımı veya aylarca süren pansumana gerek duyulmaz. Hasta birkaç gün içinde işine, okuluna ve sosyal yaşamına dönebilir. Hastalar işlem sonrası son derece rahattır. Uzun süren pansumanlara katlanmazlar. Kanama gibi bir komplikasyonla karşılaşmazlar. Birkaç gün içinde işinin başına dönebilirler. Gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi komplikasyonlar görülmez. Lazer probundaki ışın 4mm’lik bir derinliğe nüfuz eder. Bu nedenle minimal doku hasarı vardır. Nüx vakalarda bu yöntem yeniden uygulanabilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi