İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavisi Kesin Çözüm Müdür ?

Fistüller anal bölgede oluşan apselerin yol açtığı bir ağzı anüs içinde diğer ağzı ciltte olan oluk tarzı tünellerdir. Anüs içinde bulunan ve kayganlığı sağlayan bezlerin iltihaplanıp apseleşmesiyle oluşurlar. Fistül kendini makatta akıntılarla gösterir. Zaman zaman fistülün ağzı tıkanırsa ağrı ve şişlikte yapabilir. Makadda gelen akıntı sarı renkli ve iltihabi yapıdadır. Bazen bu akıntı kanlı olabilir. Hastada ateş titreme ve halsizlik görülebilir.

Fistül erkeklerde daha fazla görülür. Genelde 40 yaşlarında pik yapar. Muayene sırasında dış ağızdan sokulacak bir stile yardımıyla genelde iç ağız bulunur. Bazen de dış ağızdan verilecek bir metilen mavisiyle anoskop yardımıyla bunun iç ağızdan geldiği görülür. Bu muayeneleri bir proktolog yapmalıdır.

Tedavide amaç iç ve dış delikler arasındaki tünelin ortadan kaldırılmasıdır. Bu kanala herhangi bir girişimde bulunmadan ilaç veya bitkisel tedavi ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fistül tedavisinde diğer önemli bir nokta fistülün anüs kasları ile ilgisidir. Bu kasların yanlışlıkla kesilmesi gaz-gaita kaçırma gibi bir komplikasyona neden olur ve bu komplikasyon kalıcıdır. Fistül hastalarının karar vermeleri gereken ve çözülmesi elzem sorun budur. Diğer sorunda hastanın tedavi olmazsa akıntı ve apse yakınmalarının devam etmesidir.

Bu problemler nedeniyle komplike fistüllerde farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biride lazer ile fistül yolunun kapatılmasıdır. Lazer tedavisinde fistül yolu lazer yardımıyla eritilir ve ortadan kaldırılır. Bu yöntemin avantajı hastanın uzun süre hastanede kalması gerekmez. İşlemden birkaç saat sonra işinin başına dönebilir. Lazer tedavisinde sfinkterlere hiçbir şekilde zarar verilmediğinden gaz-gaita kaçırma diye bir problem görülmez.

Fistül tedavisinde nüx her zaman olabilir. Sfinkterleri kesmeyen perianal fistüllerde yapılan fistülotomi+küretaj işleminde başarı şansı %95-98’dir. Bunda bir stile yardımıyla tüm fistül yolu açılır ve sekonder iyileşmeye bırakılır. Bunun dışındaki fistüllerde eskiden uygulanan çeşitli tıkaç yöntemleri nüxü çok fazla olan yöntemlerdir.

Bazı apseli olan vakalarda uygulanan seton tedavisinde eğer gevşek seton uygulanırsa bunun hastanın ağrı ve şişlik yakınmalarını azaltmak dışında bir yararı olmaz. Seton kaldığı sürece hastanın akıntısı olacaktır. Sıkı setonda ise belirli aralıklarla materyal sıkılarak dönüşümlü olarak sfinkterleri kesmesi sağlanır. Bunlarda da başarı %70’i geçmez.

Lazer ile fistül yolunun kapatılmasında da başarı oranı %80’i geçmez. Ama günümüzde en rövanşta olan işlemdir. Bir kere hastalık nüx etse bile 2.kez lazer yapılabilir. Lazer ışını 4mm’lik bir derinlikte etkili olduğundan çevre dokulara zarar vermez. Sadece fistül içindeki proteinleri denatüre ederek, soğuduğunda fistül yolunun kapanması sağlanır. Fakat lazer tedavisinden önce fistül yolunda apse olmadığından emin olunmalıdır. Bunun için işlem öncesi mutlaka MR çektirilip fistül yolu haritalandırılmalıdır. Operasyon sırasında mutlaka iç delik eksize edilip, kapatılmalıdır. Fistül yolu lazer bıçağı birkaç kez fistül yoluna sokularak tam kapatılmalıdır.

Tecrübeli ellerde lazer tedavisinde başarı %80 civarındadır. Bu konuda hasta-hekim ilişkisi de çok önemlidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi