İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavisi Herkeze Uygulanabilir Mi Ve Fiyatı Nedir ?

Herkeste olan fistül çeşitlidir. Fistülleri oluşturan bu bölgedeki anal apselerdir. Apseler oluştuktan sonra erkenden drene edilebilirlerse sorun kalmaz. Fakat cerrahi drenaj yapılmazsa apse en kolay bulduğu yoldan kendini drene edecektir. Bu drenajın bir ucu genelde anüs içinde bir ucu da ciltte olacaktır. Bu arada fistül yolunda çeşitli rezidü apseler kalacaktır. Bu apselerin kalması kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Fistüller oluş yerlerine ve traselerine göre çok çeşitli şekilde gruplandırılır. Basit peri anal fistüllerde lazere gerek yoktur. Bu fistüllerin sfinkterlerle ilişkisi olmadığından lokal anestezi altında yapılacak bir fistülotomi operasyonu %90-95 sorunu çözecektir. Asıl önemli olan diğer sfinkterlerle ilişkisi olan fistüllerde yapılacak tedavidir.

Bu tür hastalar öncelikle MR tetkikine alınır. Fistülün yolu haritalandırılır. Bu arada fistülün içinde rezidü bir apse olup olmadığı araştırılır. Emin olunduktan sonra eğer apse varsa ilk başta gevşek bir setonla apselerin drene olması sağlanır. Bu arada fistülün bir doğru şeklinde mi yoksa atnalı fistül şeklinde mi olduğu araştırılır. Tüm bu işlemler bittikten sonra hemen hemen her fistül vakasında lazer kullanılabilir.

Hasta tercihen diz-dirsek pozisyonunda ve spinal anestezi altında işleme alınır. Önce dış delikten bir stile sokulur ve iç delik bulunur. İç delik küçük bir eliptik kesiyle çıkarılır ve burası intenal sfinter düzeyinde sütürle kapatılır ve daha sonra lazerle tüm fistül yolu kapatılır, lazer işlemi fistül tamamen kapatılıncaya kadar devam eder.

Fistül tedavisinde lazer tüm komplike fistüllerde uygulanabilir. Yukarıda anlatılan nedenlerle fistül tekrarlarsa 2.kez aynı hastaya uygulanabilir. Çünkü lazer sadece 4mm’lik bir derinlikte etkilidir. Bu derinlik fistülün tamamen kapatılması için yeterlidir. Aynı zamanda bu mesafe lazerin çevre dokulara zarar vermesini önler.

Crohn, colitis ülseroza gibi iltihabi hastalıklara bağlı olarak gelişmiş atipik fistüllerde de lazer başarı ile uygulanmaktadır. Fakat özellikle crohn hastalığında nüx daha fazla olmaktadır. Bazen de kapatılan fistülün yanı başında, başka yerde yeni fistüller ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hasta birkaç kez lazer tedavisi geçirebilir.

Diyabeti olanlarda, kemoterapi görenlerde, kortizon alanlarda bazen nüx daha fazla görülmektedir. Fakat bu nüksde yeniden lazer denenebilir. Bu tür hastalar genel durumları düzeldikten sonra tedavi edilmelidir. Tedavi ücretleri muayene sonucu belirlenmektedir. Muayenelerimiz ücretsizdir. Sağlık bakanlığının emri nedeniyle internet ortamında belli bir ücret aralığı yapılamamaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi