İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavi Yöntemlerinden Hangisini Seçmeliyim

Anal fistülde tedavi yöntemini belirlemede en önemli konu fistülün trasesidir. Dış ağızın anüse uzaklığı, iç ağızın açılma yeri, fistülün anüs kasları ile ilişkisi tedavi yönteminin seçiminde etkilidir. Fistülde iç ağız kalın bağırsağın son kısmına granülasyon dokusu ile açılırken, dış ağız deride akıntı ve şişlikle kendini gösterir. Fistüllü hastalarda sıklıkla kanlı veya sarı renkli kokulu bir akıntı vardır.

Perianal fistüller her yaş gurubunda görülür. Erkeklerde 2 kat daha fazladır. Bunların oluşumunda asıl neden perianal apselerdir. Anal kanal çevresinde anüsün kayganlığını sağlayan anal bezler vardır. Bu bezler salgılarını anal kanala boşaltır. Bu bezlerin iltihaplanmasıyla anal apseler oluşur. Apseler erkenden drene edilmezse fistüllere neden olur.

Anal fistüller kanserler, bartholin kist apseleri, tuberkiloz, hidradenitis suppurativa, yağ kistleri ve crohn hastalığı ile karışabilir. Teşhisde MR ve endoanal ultrasonografi ( EAUS ) den yararlanılır.

Tedavi seçimini mutlaka bir proktog yapmalıdır. Çünkü burası özelliği olan bir bölgedir. Anüs çevresindeki kaslara verilebilecek bir zarar ömür boyu gaz-gaita tutamama gibi bir problem yaratabilir. Öncelikle ameliyatsız teknikleri tanımlayalım:

1-Fibrin Yapıştırıcı Tekniği: Bunda fistül yolu bulunur. Fistül yolu ince bir küretle kürete edilir. Kanama yoksa fibrin yapıştırıcı ilaç özel enjektörü yardımıyla fistül içine sevkedilir. Bunlarda başarı oranı %60-70’i geçmez. Uzun dönemde tekrarlama olasılığı yüksektir. Bu yöntemde sfinkterlere zarar verilmez.

2-Tıkaç Yöntemi: Hasta yine fibrin uygulamasındaki gibi hazırlanır. Bunda fistül bir tıkaç yardımıyla kapatılır. Kullanılan tıkaç metaryali domuz ince bağırsağından elde edilen steril ve geri dönüşümlü bir maddedir. Tıkaç fistül içine sevkedilmeden önce iç delikteki granülasyon dokusu çıkarılır. İç delik sfinkter düzeyinde sütur metaryali ile kapatılır. Sonra dış delikten tıkaç maddesi verilir ve dış ağız da eksize edilip dikilir. Fistülün doğal yolla iyileşmesi sağlanır. Fakat pek başarılı bir yöntem değildir. Günümüzde hemen hemen hiç kullanılmamaktadır.

Fistül ameliyatlarında ana prensip fistül yolunun ortadan kaldırılmasıdır.

1-Fistülotomi+Küretaj: Perianal fistül dediğimiz fistülün anüs kaslarını kesmediği vakalarda uygulanan yöntemdir. Başarı oranı %95-99 gibi çok yüksektir. Dış delikten sokulan stile iç delikten çıkarılır. Sonra stile üzerinden koter veya lazerle tüm fistül traktı kesilir. Sonra loj kürete edilir. Sekonder iyileşmeye bırakılır. Bunda dikkat edilmesi gereken konu sfinkter dediğimiz adelelere zarar vermemektir. Eğer fistül sfinkterleri kesiyorsa sfinkterlere kadar olan bölüm açılır ve sfinkter kısmına seton denilen ( ip, lastik veya misina) geçirilir.

2-Lazerle Fistül Yolunun Kapatılması: Özel lazer bıçakları ile yapılır. Tüm fistül yolu lazer ile eritilerek kapatılır. Denatüre olan protein yapıları soğuduğunda fistül yolunu kapatır. %70-80 başarı oranı olan bir yöntemdir. Ayrıca operasyon sırasında iç delikte eksize edilip kapatılır.

Hangi tedavi yöntemi seçilecek bunu bu konuda uzman bir proktolog vermelidir. Bu anlatılan yöntemlerin dışında da çeşitli fleb yöntemleri, çeşitli seton yöntemleri vardır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi