İzmir Lazerle Fistül Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Fistül Lazer Tedavi yöntemleri Nelerdir ?

Fistül iki boşluk arasında oluşmuş normalde olmaması gereken bir oluktur. Boşluklar arası bağlantıyı sağlar. İç organlar arasında görüldüğü gibi insan vücudunda en çok anal bölgede görülür. Anüsün iç kısmı ile anüs derisi arasında bir bağlantı oluşturur.  Buna tıpta perianal fistül veya anal fistül denir. Kanserleşme riski olan bir hastalık değildir. Fakat akıntıları ve kötü hijyene neden olması yüzünden hastaları canından bezdiren bir hastalıktır.

Fistül tedavisinde en büyük tehlike dışkı ve gaz kontrolünü sağlayan anüs çevresindeki kaslara zarar verme korkusudur. Bu korku nedeniyle tedavisi özellik arz eder. Çoğu cerrahta bu tehlike yüzünden tedaviden kaçınır.

PeriAnal Fistül Tedavisi

Anal fistüllerin %70 kadarı basit fistüllerdir. Bunlar sfinkterler dışında olduğundan tedavileri basittir. Fistül tünel şeklinde bir yapı olduğundan tünelin tavanının açılması ve ikincil iyileşmeye bırakılması etkin bir tedavi sağlar. Başarı şansı %95’dir. Fakat fistüller ne yazık ki tekrarlayan hastalıklardır. Bu nedenle her tedavide mutlaka sfinkter yapıları korunmalıdır.

Anal fistüllerin oluşumunda anal apseler 1.derecede rol oynar. Bu apseler anüsteki kayganlığı sağlayan bezlerin iltihaplanması sonucu gelişir. Bu bezlerin salgı kanalları tıkanırsa, salgı geride birikir ve apseleşir. Bu apse cerrahi olarak drene edilmezse bir süre sonra en kolay bulduğu yere bağırsak ve cilde açılır.  Bunun sonucu da fistüller oluşur. Bu bezlerden insanda 8-10 tane vardır. Her zaman iltihaplanma ve tıkanma riski taşırlar. Bu nedenle anal fistül tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ama tekrarlamanın asıl nedeni eksik tedavidir.

Anal fistüller sfinkterlerle olan ilişkilerine göre çeşitli sınıflara ayrılır ve tedavileri de farklıdır. Yüzeyel ve intersfinkterik olanlar basit, diğerleri komplike fistül olarak adlandırılırlar. Ayrıca bu fistüllerin birbiriyle birleşen birden fazla kanalı da bulunabilir. Fistüller genelde bir doğru üzerinde seyrederler. Eğer fistül anal kanalı çevreliyorsa at nalı fistülden bahsedilir.

Fistülde tedavi seçenekleri çok farklıdır. Basit fistüllerde açılarak fistülotomi yapılması %90-95 başarıyla sonuçlanır. Komplike fistüllerde ise çeşitli yöntemler denenebilir. Fakat hangi yöntem olursa olsun başarı şansı %80’i geçmez. Tedavide amaç dışkı kontrolünü sağlayan anal sfinkterlerin zarar görmemesidir.

Son yıllarda tıbbın çeşitli dallarında kullanılan lazer tedavisi fistül tedavisinde de kullanılmaya başlamıştır. İnce ve esnek yapıya sahip enerji uçlarının devreye girmesiyle lazer daha çok kullanılır olmuştur. Lazerle anal fistül tedavisi için 360°  derece ısı veren ve bu ısıyı 4mm kadar derine ileten problar kullanılmaktadır. Bu lazer ucu sfinkterlere zarar vermez. Sonuç alınmasa bile başka bir yöntemin uygulanmasını engellemez. Lazer fistül yolunu eritir. Tünel tıkanır ayrıca işlem sırasında iç delikte kapatılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi